Send

Биография на Евгения Канаева

детство

Майка на Женя е майстор на спорта в художествената гимнастика. Но на 6-годишна възраст, баба й я дала на спорта, който обичаше фигурно пързаляне и ритмична гимнастика. Младият Евгения не показа нечестиви способности. Елена Краева започва да тренира Канаева, това е дъщерята на сегашната треньорка на гимнастичката Вера Шелбаум. Първият треньор бе поразен от желанието на отделението да преподава нови и сложни елементи. В спортното училище всички забелязаха, че съпругата на Канаев често остана да тренира, когато всички вече бяха изчезнали. Баба прекарва часове, чакайки внучката си в коридора.
12-годишната Канаева бе поканена в Москва за обучение на млади гимнастици от град Омск. Изпълнението й видя Амина Зарипова, треньорът беше отговорен за подготовката на младежите. По-късно момичето е поканено да тренира в училището на олимпийския резерват. Женя започна да подобрява резултатите си, благодарение на факта, че Вера Стелбаум е до нея в Москва.
През 2003 г. Канаева играе за "Газпром" в Япония на клубния шампионат в младша категория и спечели. Гимнастичката представляваше Русия заедно с Алина Кабаева и Ирина Чашчина.В същото време Ирина Винер, главният треньор на руския национален отбор по художествена гимнастика, я забеляза. Момичето беше поканено на базата на членовете на руския национален отбор, в центъра за обучение в Новогорск. Както казва Винен, това е повратна точка в живота на един спортист.

Млади таланти

"Кабея също веднъж започна да тренира сред звездите, а Женя имаше късмет, че треньорът Вера Шелбаум работи в центъра на Новогорск и имаше късмет, че решихме да изпратим Канайева там, а тя се показа като талантлива и майсторска, тя обича гимнастиката ", казва Винер.

Начало на спортната кариера

Женя Канаева се качи на подиума не е лесно. Това се дължи на факта, че в Русия има много талантливи гимнастички. След като медалите на Кабаева и Чашчин спечелиха Олимпиадата през 2004 г., Олга Капранова и Вера Сесина започнаха да се изправят на върха. Те станаха лидерите на художествената гимнастика в страната. Кабаева продължи да играе, така че Канаева нямаше място в руския национален отбор. Момичето обаче продължава да работи и късметът й заема 2007. След това през лятото вече беше известен съставът на отбора за европейското първенство - това са Сесина, Капранова и Кабаева. Но Алина получи сериозна травма и не можа да излезе.Намерени заместник в лицето на Канаева, на гимнастичката е поверено да изпълняват лента.
Евгения се появи на килима за миг, но не остави феновете и треньорите си надолу. Тя спечели златото във финалите, говори с панделка и спечели в отборното състезание. Е, след няколко месеца гимнастичката донесе злато на Световното първенство, в отборно състезание.

Олимпийски сезон

Четирите програми на Олимпиадата през 2008 г. (панделка, скачане, въже, клубове) бяха доста сложни и музикално измислени. Речите показват индивидуалност. Програмата с лентата е направена за пиано версията на "Московските нощи". Тогава Канаева изпълняваше в сянката на Капранова и Чечина, както и сегашната световна шампионка Ани Бесонова. Но до средата на пролетта момичето успя да спечели абсолютното предимство на стадиите на Голямата награда и Световните купи. Канаева стана абсолютен шампион на Русия.

Гъвкава и пластмасова

А на Европейското първенство момичето вече беше напуснало резервата и беше в руския отбор. Женя заобиколи Капранов и Бесонов, спечели титлата на европейския шампион. Дори тогава гимнастичката се смяташе за главен претендент за участие в Олимпиадата.И така, по време на Олимпийските игри в Пекин момичето представляваше страната заедно с Капранова.
Заслужава да се отбележи, че Женя Канеева стана най-младата сред финалистите в състезанията по художествена гимнастика в игрите. Тя, между другото, направи най-малките грешки. В резултат на това спортистът спечели Олимпиадата.
И през 2012 г., на Олимпийските игри в Лондон, Евгения Канаева стана два пъти шампион.

Титуляр на записа

През 2009 г., когато бяха въведени нови правила, стилът на гимнастичката се промени. Момичето в началото на сезона беше измъчвано от умора и наранявания. Но тя продължи поредицата от победи в абсолютното превъзходство. В няколко финала с индивидуални програми тя е била по-ниска от Анна Бесонова или Вера Чечина. След това на Европейското първенство, което се проведе в Баку, Женя взе злато във всички видове програми. След това спечели 9 златни медала на Универсиада и световните игри. За шикозен резултат в Универсиада, момичето получи титлата "Герой на Игрите". През есента на същата година Канаева имаше възможност да спечели титлата световен шампион. Осъзнавайки квалификациите с първите резултати в програмите, тя спечели четири златни медала. Тя спечели и медала в отбора заедно с Дария Дмитриева, Дария Кондакова и Олга Капранова.В началото на състезанието тя вече имаше 5 златни медала на един световен шампионат и в резултат на това Канаева повтори рекорда на Оксана Костина през 1992 г. След изпълненията гимнастичката спечели шестия медал, като по този начин счупи рекорда в един шампионат.
Евгения Канаева на видео
На Световното първенство през 2011 г. Евгения повтори постиженията си и отново спечели 6 от 6-те най-високи награди в личните дисциплини. Така, според резултатите от състезанието, Канаева стана 17-ия световен шампион в спорта си.

Личен живот на Евгения Канаева

Успехът на Жени не само я донесе любовта на феновете, но и продължи традицията на училището в Омск да подготви страхотни спортисти. Спортният коментатор и бивш гимнастик Лиасан Утийчева каза, че Канаева, това са Кабаева и Часчина заедно. Но Женя не обича сравненията. В интервютата си често говори за бъдещето, казва, че тя живее само днес, а победите само я мотивират да постигне още по-добри резултати. Треньорите казват, че спортистът живее според принципа "или той е или е изгубен или не", и това го кара да се откроява от другите гимнастички. Победата и поражението за Евгения служат като урок.
Евгения Канаева винаги слуша треньорите си, но в същото време тя винаги изразява мнението си при изготвянето на програми. Тя постоянно се учи, не без удоволствие, нови елементи, както и опитва нови стилове. И най-важното в спортната гимнастика не е резултата, а реакцията на аудиторията. Сегашните треньори казват, че самата Канаева ще бъде отличен треньор.