Иван Букин, биография, новини, снимки!

Биография на Иван Букин

Иван Андреевич Букин - наследствен фигурник, победител и носител на многобройни състезания по танци на лед на международно и руско ниво. От 2008 г. той е с Александра Степанова.

На снимката: фигуриста Иван Букин

Детство и родители

Иван е най-младият син на фигуриста Андрей Букин, който стана известен в целия свят за майсторския си пързаляне заедно с Наталия Бестеманова. Майка на Иван, Елена Васиукова, също е фигурка, втората съпруга на Андрей Анатолиевич и неговият настоящ партньор в ледения театър.

Иван Букин с баща си

Ваня има половин брат, Андрю, роден в първия брак на Bukin Sr. с фигурно пързаляне Олга Абанина. Но само един от двамата синове последва стъпките на известния баща и стана спортист.
От детството си научих, че в спорта можеш да постигнеш височини само от твоята работа, а не от интриги зад кулисите и допинг.
Докато родителите бяха на турне и тренировъчни сесии, баба се занимаваше с неспокойната Ваня. Записала е 5-годишно момче за плуване и фигурно пързаляне, за да преодолее безкрайната си енергия. Букин младши посети басейна с голямо удоволствие, което не може да се каже за пързалка.Той смяташе, че тренировките с кънки се занимават с тежък труд, опитвайки се да избягват да ходят на пързалка по всякакъв начин. Родителите не искаха да измъчват сина си, но баба му беше решена да направи внук на шампион.

Родителите на Иван Букин: Андрей Букин и Елена Васиукова

Спортна кариера

Ваня започна пътя си по фигурно пързаляне като сингъл и за дълго време трудните му скокове не му помогнаха. Бащата на Иван припомни, че момчето е настъпило положителна промяна на 10-годишна възраст - на състезание в Латвия, той брилянтно направи двоен скок. И макар че на този етап този трик вече е бил изработен отдавна, други десетгодишни скейтъри с мощ и главно демонстрираха тройни скокове, за първи път в очите на Букин младши се появи огън, събуди се страст към фигурното пързаляне.

Иван Букин (в центъра), преди да стане известен спортист

В семейния съвет беше решено да прехвърли сина си да танцува - не му беше позволено да скочи, но благодарение на уроците на първия треньор стоеше много уверен на леда. Ивана бе съчетана с високо-надеждната футболистка Лена Илинких, а Александър Свинин и Ирина Жук станаха наставници на млади спортисти.

Ирина Жук, Иван Букин, Александра Степанова и Александър Свинин

През 2008 г. Лена неочаквано отиде в друг треньор и Ваня трябваше да търси нов партньор. Един приятел на семейството дойде на помощ - той посъветва Иван да практикува с дъщерята на добрите си познати, 11-годишната Саша Степанова. Доста млад, но вече невероятно артистичен и грациозен фигурист, също започва като сингъл. Но още от първото си съвместно появяване на лед, треньорите и родителите осъзнаха, че тази двойка имаше голямо спортно бъдеще напред.

Александра Степанова и Иван Букин в свободния танц KMS (IV етап на руската купа 2010)

В първия мач на новопоявилата се двойка, шампионската титла Самара "Кумпарсита", Иван и Александър спечелиха убедителна победа. Момчетата започнаха да завладяват един връх след друг: през 2009 г. те станаха членове на руския национален отбор. Постоянно са спечелили медали на Световното първенство по юноши, през 2012 г. са спечелили първото място в Голямата награда за младежи в Сочи и руските олимпийски игри сред младите спортисти, а също са получили сребърен медал на руски шампионат сред младежите.

Александра Степанова и Иван Букин в кратък танц (шампионат на Русия 2012)

От 2013 г. Букин и Степанова започнаха да участват в състезания за възрастни двойки.В Зимната университета в Трентино, Италия, те заемат пето място и печелят бронз в програмата за свободен скейт, а месец по-късно станаха победители в руския шампионат по юноши.

Иван Букин и Александра Степанова станаха победители в шампионата на Русия сред младежите

Скейтърите два пъти са спечелили бронзови медали на Европейското първенство (през 2015 и 2018 г.)

Иван Букин и Александра Степанова на финалската тройка 2016

На Finlandia Trophy 2016, която се проведе във финландския град Espoo, руската двойка спечели първото място в категорията "Dancing".

Личен живот на Иван Букин

Въпреки интензивното обучение и огромното натоварване Иван намира време за неприкосновеност на личния живот. И въпреки че много фенове "го ухажват" с партньора си за фигурно пързаляне, прехвърляйки страстта и "химията" на леда в реалния живот, всъщност сърцето на един спортист принадлежи на друго момиче.

Иван Букин с Алена Самарская

От 2012 г. живее под същия покрив с хореографа Алена Самарская. Заради любимия си, момичето се отказа от престижната си работа в театър Михайловски в Санкт Петербург и се премести в Москва. Сега работи в отбора "Бътъл и свинско" и им помага да направят танц за Ваня и Саша.
Алена е по-голяма от Иван от пет години и вече е готова за раждане на деца, любовниците не бързат официално да регистрират брака и смятат печатът в паспорта за обикновена формалност.

Иван Букин и скандала с Олимпийските игри през 2018 г.

След като спечели бронзовите медали на европейското първенство през 2018 г., Иван и Александър работеха усилено и бяха готови да представят адекватно Русия на Зимните олимпийски игри в Pyeongchang. Но буквално две седмици преди началото на Игрите, които трябваше да бъдат първи в кариерата на двойката, МОК реши да отстрани Иван от участие в състезания, въпреки че не участваше в никакъв скандал с допинг.
Реч на Иван Букин и Александра Степанова в Европейското първенство през 2018 г.
По този начин спортните служители отнеха няколко Степанов-Букин от правото да се състезават за олимпийски медали. Същата съдба се оказа и на лидерите в двойката с кънки Ксения Столбова и Федор Климов - Ксения бе отстранена от състезанието. 22 руски фигури, включително Евгени Плюшенко, Наталия Бестеманова, Алексей Ягудин и баща му Андрей Букин, се изправиха пред Иван. Те написаха писмо до председателя на МОК с искане Иван да защити честта на своята страна в Корея.