Детството и семейството на Сергей Воронов

Серьожа е родена в Москва. Момчето излезе на леда в четири, благодарение на родителите си, които го заведоха в Рафаел Харютюян, който учи малко Сергей на основите на фигурното пързаляне. През 2002 г. треньорът се премества в САЩ. Момчето не можеше да го последва, откакто беше непълнолетен.
Серьожа се премества в Санкт Петербург. Там той продължава да тренира, удряйки Галина Кашина. След известно време той отиде при Алексей Урманов.

Спортна кариера фигурният скейтър Сергей Воронов

Алексей Урманов Сергей тренирани в продължение на няколко години. Младежкият национален шампионат му донесе сребърен медал. Това беше 2005 г. година. Благодарение на тази награда Сергей имаше правото да участва в Световното първенство сред младежите. Той отиде там, но не взе участие в него поради нараняването.
Следващия сезон новобранецът отново зае второ място в националния шампионат. Първият му Гран при беше през сезон 2006-07. Докато се състезава в националния шампионат този път сред "възрастни", той е само на шесто място, така че не получи правото да стане член на Европейското първенство. Но на Световното първенство, което се проведе в Токио, той се представи добре, стана деветнадесети.

Фигурката Сергей Воронов се готви за олимпиадата в Сочи 2014

В сезон 2007-2008 обаче започнаха някои здравословни проблеми, които възпрепятстваха Воронов да работи с пълна скорост при скокове, но донесе много победи. Така той успя да стане първият в националния шампионат, получи медал на старта на Гран При, стана четвърти в Европейското първенство и седмо място в Световното първенство.
Изпълненията на фигурката в състезанието за сезон 2007/2008 не бяха много успешни, месец след това Сергей трябваше да участва в националния шампионат. Нямаше много време, но заедно с треньора той реши да смени кратката програма, недоволен от избора на музика. В шампионата спортистът успя да потвърди статута си като стана шампион.
Участието в Европейското първенство през 2009 г. донесе във Воронов девето място. Този резултат предизвика много критики както от Федерацията на фигурното пързаляне, така и от треньорите. Те вярваха, че фигурният скейтър не дава достатъчно време и енергия за обучение, че е мързелив.
След като отиде на световното първенство, Сергей отново показа слаби резултати. Той успя да вземе само тринадесето място. Въпреки това, той, заедно с друг скейтър - Андрей Лутай, все още успя да запази две места за мъже сингли в Световната купа 2010 и две места на Олимпиадата.Този сезон участието на Воронов в световния шампионат на отбора му донесе седмо място в индивидуалния турнир, руският тим заема пето място.

Лош сезон и преместване в Москва

Сезон 2009-2010 беше за скейтър, който бе успешен, а след това неуспешен. Сцената на Голямата награда в Китай му донесе сребро, а сцената в Париж беше само шеста. Сергей се представи добре в националния шампионат, което осигури участието му в Европейското първенство.
Изпълнението там обаче се оказа неуспешно за Воронов, той отстрани кратката програма, в крайна сметка заема само четиринадесето място. Тези резултати бяха повече от ниски, поради което беше решено, че Артьом Бородулин, който е трети в националния турнир, ще отиде на Олимпиадата вместо на Воронов. Воронов беше включен в националния отбор като заместник.
Сергей Воронов 2014
На Световното първенство в Торино Сергей бе обявен за заместник, но Евгений Плюшенко оттегли кандидатурата си от състезанието по медицински причини и Воронов взе участие в турнира в първия отбор. Спортистът става четиринадесетият. След такъв резултат Воронов реши да спре обучението си под Алексей Урманов. Той се завърна в Москва.

Търсене на треньор: нови успехи на Сергей Воронов

Новият треньор на Сергей беше Николай Морозов. По думите на треньора Воронова, редовният сезон се превърна в повратна точка за него, тъй като той трябваше да се промени много, от отношението си към работа, за да разбере фигурното пързаляне. Обучението се проведе в Съединените щати. Освен това Воронов взе уроци от хореографи на Бродуей. Треньорът заедно със Сергей подготви нова кратка и нова безплатна програма.
Сергей Воронов пресконференция след ФС въпрос за Европейското първенство 2014 Будапеща
След като напусна групата Морозов, Сергей прекара известно време в "свободен полет". След като се консултира с Татяна Тарасова, той започва да тренира с Етери Тутрейдзе. Тарасова му помага и с музика и с програми. Цифровият скейтър вярва, че Етери Георгиева е напълно посветена на работата си, заразявайки всички с настроението си. Както каза Сергей, южният й темперамент и емоционалност само му помагат в тренировките. Воронов вярва, че ще може да промени общото изображение, да се появи в нов капацитет.

Сергей Воронов днес

Плановете на Воронов включват участие в редица международни състезания, където той иска да покаже стабилно кънки. Разбира се, имаше планове да участват в Олимпийските игри, но мястото беше само едно и стигна до Евгений Плюшенко. Сергей ще отиде в Сочи като резерв.

В Сочи Сергей Воронов няма да се състезава с Евгени Пшенченко

Според бившия треньор на Сергей, Алексей Урманов, ако някога му повярва и се разкрива напълно в спорта, щеше да отиде на Олимпиадата, а не на Плюшенко.
През януари 2014 г. Воронов заема второ място на Световното първенство в Будапеща. Той заобиколи Хавиер Фернандес. На трето място се появи друг руски фигурист - Константин Менхов.

Личния живот на Сергей Воронов

Рейвънс не са омъжени. Понастоящем има приятелка. Както самият той каза, това е момиче с южен темперамент. Мама помага на сина си, като се грижи за него да яде добре. Самият състезател няма време да следва това поради тежки товари и зает тренировка.
Сергей е студент в Института за физическа култура в Санкт Петербург.