Александър Кержаков, биография, новини, снимки!

Биография на Александър Кержаков

детство

Бащата на Саша Анатолий Рафайлович в младостта си играе футбол за отбора на Дзержинск от втората лига "Химик". Бъдещата звезда на футбола се превърна в първото дете в семейството. В допълнение към Александър, родителите имат син, Майкъл. Той последва стъпките на брат си и сега е вратар.
Първият треньор на Кержаков беше неговият собствен баща. След като момчето е отведено в Санкт Петербургската школа "Зенит", а на 11-годишна възраст, по изключение, те се установяват в интернат. В училище "Зенит" Александър треньор Сергей Романов.
През 1996 г. Александър Кержаков и неговите съученици от спортното училище получиха билети за повторение на титлата шампион на Русия в Санкт Петербург. Тогава Москва "Спартак" и Владикавказ "Алания" се състезаваха. Тийнейджърите не отидоха на мача, но продадоха билетите до стадиона преди мача. Както казва Кержаков, приходите са достатъчни за няколко хот-дога и други за дребни неща. По-късно футболистът каза пред репортери, че почти продава билети за Уткин.

Светоугорец

След училище Александър Кержаков започва да играе за любителския отбор по футбол Свитогорец. Екипът от град Ленинград бе ръководен от Вдадимир Казаченко. Той беше главен учител в зенитното училище.

Футболистът Александър Кержаков

В началото на 2000 г. Александър бе признат за най-добър нападател на турнира преди сезона, който бе организиран за наградите на спортен вестник "Северният форум" в Санкт Петербург.

Александър Кержаков в "Зенит"

В края на 2000 г. главният треньор на "Зенит" Юрий Морозов покани спортиста на своето място по препоръка на Казаченко.
Като част от отбора Кържаков дебютира на 10 март 2001 г. Той игра в мача на първия рунд на руския шампионат. В Волгоград Зенит се сблъска с Ротор. Футболистът излезе в първия отбор, изигра 90 минути, резултатът от срещата - 0: 0. И Александър отбеляза първия си гол само в 13-ия мач. 30 юни 2001 г. отборът играе срещу Спартак Москва. Кержаков изравни резултата, но в крайна сметка отборът на Санкт Петербург спечели с резултат 2: 1.
Основната част от "Зенит" Александър Кержаков удари почти веднага и през 2001 г. удари топ 33-те най-добри футболисти в Русия. Той е включен в списъка пет години поред. И освен това, в дебютния сезон той става бронзов медалист на руския шампионат. През 2002 г. е признат за най-добър млад играч във Висшата лига, след което участва в Световното първенство.
През 2003 г. Кержаков получи сребро в руското първенство, а година по-късно отбеляза 18 гола във Висшата лига.По този начин той стана първият голмайстор на турнира. Той беше един от най-добрите в състезанието "Зенит" в европейския конкурс. Футболистът отбеляза важни цели, включително в мача с испанския "Севиля". По-късно екипът искаше да го купи. След като Дик Адвокаат Александър дойде в Зенит, той загуби мястото си в първия отбор и напусна клуба.

Живот след "Зенит". ФК Севиля

На 28 декември 2006 г. футболистът сключва 5,5-годишен договор с испанския "Севиля". Трансфер струва 5 милиона евро. Кържаков започна да играе на същото място с Луис Фабиано и Фредерик Кану. Първият мач се проведе на 14 януари 2007 г., а футболистът отбеляза първия гол на 28 януари 2007 г. в мач срещу "Леванте". На 5 април същата година, в първия мач от четвъртфиналите на Купата на УЕФА, Кержаков вкара победния гол в 36-ата минута срещу Тотнъм. Футболистът спечели бронзовия медал на шампионата на Испания, Купата на УЕФА 06/07 и Купата на Испания.
След заминаването на Юън Рамос от отбора и пристигането на новия треньор Маноло Хименес през есента на 2007 г. Александър Кержаков започна да получава по-малко време за игра и футболистът все повече седи на пейката. По това време играчът се интересува от "Париж Сен-Жермен", "Манчестър Юнайтед" и "Тотнъм". Но в интервю Кержаков каза, че остава в Севиля.

ФК Динамо

През 2008 г. Александър Кержаков се завърна в родината си. Започва да играе за Москва "Динамо", начело с Андрей Кобелев. Заедно с него, между другото, футболистът играе през 2001 г. за "Зенит". Този трансфер струва 8 милиона евро. Първият гол за столичния отбор Кержаков вкара срещу Москва в 6-ия кръг на руския шампионат. Резултатът от срещата 1: 1. Първият сезон на футболиста не беше много продуктивен: в 27 мача бяха отбелязани само 7 гола. Но самата игра помогна да се възползват от бронзовите медали на шампионата на Русия.
Александър Кержаков на радио "Зенит"
През 2009 г. резултатите бяха по-високи: 24 мача и 12 гола. Първият гол бе отбелязан в първия кръг срещу клуб "Москва". Тази цел беше първата в новия сезон. Футболистът игра за Динамо два мача в Шампионската лига срещу шотландски келтски и два мача в Лига Европа срещу ЦСКА България. Вкара 1 гол.

И отново, "Зенит"

16 януари 2010 г. Александър Кержаков се завърна в "Зенит". Той подписа договор за четири години. Прехвърлете 6,5 милиона евро. Играчът вкара 100-ия си гол в мача с Auxerre. Още в първия мач на отбора на Санкт Петербург срещу Андерлехт в сезона на европейската лига 2010/2011 Кержаков направи хеттрик, а седмица по-късно отбеляза три гола в мача срещу Сатурн в руския шампионат. Веднага футболистът стана шампион на Русия и спечели руската купа.И освен това, той е признат за най-добрият руски футболист на шампионата и е включен в списъка на 33-те най-добри играчи.

Кержаков в руския национален отбор

През 2002 г. Александър Кержаков бе поканен в руския отбор. Футболистът направи своя дебют в националния отбор в приятелски мач срещу естонския национален отбор на 27 март. Petersburger влезе в мача в 46-ата минута, заедно с Владимир Beschastnykh. Руснаците обаче загубиха с 1: 2.
В Южна Корея и Япония по време на Световната купа през 2002 г. Александър играе 7 минути вместо Валери Карпин в мач с Белгийците. Националният отбор загуби - 2: 3 и не достигна до плейофите. Първата топка за руския национален отбор Кержаков изпрати шведите в гол в приятелски мач под ръководството на треньора Валери Газаев. Резултатът от срещата - 1: 1.
Кержаков вкара две гола в квалификацията за Евро 2004, след което участва в финалния турнир срещу Португалия. Две години по-късно играе в квалификацията за Световната купа.
В квалификациите за еврото през 2008 г. футболистът стана първият голмайстор на руския национален отбор. Кержаков вкара 6 гола. Но през цялата година той никога не е играл нито една игра за националния отбор.

Радостта от победата

Година по-късно играчът отново бе призован в националния отбор, този път за квалификационните игри за Световното първенство през 2010 година. В мача срещу финландците Кержаков вкара два гола.И през ноември 2009 г. в мача срещу Словения влезе в замяна след първото полувреме с резултат 1: 0, не в полза на отбора. В 66-ата минута той удари вратар-противник. Арбитърът тълкува това като умишлена грубост от страна на руския тим, Александър получава червена карта и е дисквалифициран за два мача.
След това Кержаков бе призован за квалификационните кръгове на Евро 2012. Той вкара гол в мачове срещу Македония и Ирландия.